AMA Recap: Stacks (STX) Türkiye

S : 1)Kendinizi topluluğumuza kısaca tanıtır mısınız? Proje üyelerinden bahseder misiniz?

Konuk (STX Türkiye) : Benim adım Şahin Ali Bayar, telegramda @kriptodede olarak biliniyorum. 4 sene ekonomi eğitimi alıp arkasından iş geliştirme ve finansal piyasalarda yatırım desteği vermekteyim. Takım arkadaşım asıl mesleği web geliştiriciliği olan Ömür Çataltepe (@ch_calderon) ile birlikte Stacks Türkiye topluluk liderleri olarak projede görev almaktayız ve ekipten aldığımız destekle Türkiye bölgesindeki marketing operasyonlarını yürütmekteyiz.

S : Türkiye’de oldukça başarılı bir marketing çalışması yürüttünüz yanlış bilmiyorsam, Stacksın en büyük topluluğu Türkiye grubu degil mi?

C : Teşekkürler. 14 ocak itibari ile Stacks Ekosisteminde ki en büyük topluluk olmanın gururunu yaşıyoruz.

Bu vesile ile Stacks Türkiye sosyal medya hesaplarını tekrar hatırlatalım;

Stacks (STX) Türkiye;

Web: https://stacksturkey.com

Telegram: https://t.me/StacksTurkey

Twitter: https://twitter.com/StacksTurkey

S: Kısaca bahseder misiniz, Stacks projesi nedir?

C : Stacks, 2013 yılında Muneeb Ali ve Ryan Shea tarafından tasarlanmıştır. Stacks, Web 3'ü Bitcoin blok zincirinin güvencesiyle inşa ediyor. Web 3'ün Bitcoin ekosistemi etrafında ve bazı küçük ağlarda ortaya çıkacağına inanıyoruz. Stacks blockchain, Bitcoin ile birbirine bağlanır ve akıllı sözleşmeler ve internet varlık kaydı gibi gerekli özellikleri ekler. Stacks’in teknolojik altyapısını geliştirmekte olan Hiro Systems PBC isimli kuruluş, 2014'ten 2019'a kadar risk sermayesi ve token satışlarından 75 milyon dolar civarında bir fon toplamıştır ve ICO satışı SEC onaylıdır. Şirketin merkezi New Yorktadır.

S : Stx’in Sec komisyonu tarafından onay alan bir proje olduğunu biliyoruz bunun Stacks projesine ne gibi katkıları var kısaca anlatır mısınız?

C : Birkaç yıl önce kripto endüstrisinde, SEC düzenlemelerinin kripto varlıkları için geçerli olmayabileceğine dair argümanlar vardı. Kendi araştırmamızı yaptıktan sonra düzenlemelere uymanın doğru olduğu sonucuna vardık. ABD’de ilk kez SEC onaylı ICO’yu gerçekleştirdik.

O zamandan beri ABD’de Non- Secure statüye geçiş için bir çerçeve üzerinde çalıştık. Reuters makalesinde görebilirsiniz :

Kendi araştırmamızı yapıyoruz ve zor ama doğru yolları seçiyoruz. Bu, yalnızca regülasyolara uygunluğu değil, aynı zamanda akıllı sözleşmeler ve Bitcoin ile uyumlu ölçeklenebilirlik için Clarity dili tasarımımızı da gösteriyor. Regülasyonlara tabi olan projelerin orta ve uzun vadede kripto pazarında öne çıkacaklarını düşünüyoruz.

S : Projenizde yakin zamanda stx 2.0a geçildi , Stx 2.0 da bizlere nasil yenilikler sunuyorsunuz?

C : Stacks 2.0, uygulamaları ve akıllı sözleşmeleri Bitcoin’e getiriyor aynı zamanda PoX(madenciliği) ve Stacking kullanıma açıldı 14 ocak mainnet geçişi arkasından. Tezimiz, çeşitli blok zincirlerinden başarılı deneylerin sonunda Bitcoin’de oluşturulacağıdır. Bitcoin’in ağ etkileri, Bitcoin etrafındaki akıllı sözleşmelerin daha fazla kripto sermayesine erişimi olduğu ve daha yüksek güvenlikten yararlandığı anlamına gelir. Bitcoin’in geleneksel internet için TCP / IP’ye çok benzeyen daha iyi bir kullanıcıya ait internetin temeli olabileceğine inanıyoruz.

İşlem Kanıtı (PoX), iki blok zinciri arasındaki ilk fikir birliği algoritmasıdır. Spesifik olarak, temel zincir olarak Bitcoin ve bağlantılı zincir olarak Stacks kullanarak bir PoX uygulaması sunuyoruz. PoX’ta lider seçimi Bitcoin blok zincirinde gerçekleşir. PoX, iş kanıtı üzerine elektrik yakmak yerine, zaten basılmış bitcoinleri “hesaplamanın kanıtı” olarak yeniden kullanır ve madenciler, madencilik maliyetlerini doğrudan bitcoin olarak temsil eder.

Proof-of-Transfer’in kendisi iki ana parçaya ayrılabilir: Madencilik ve Stacking. Madenciler, yeniden elektrik tüketmek yerine, bir bloğu yönetme ve Stacks jetonlarını (STX) çıkarma şansı için BTC’yi ağa iletiyor. Bu aynı zamanda madenciliğin BTC’ye sahip herkes için erişilebilir ve uygulanabilir olduğu anlamına gelir. Stacking daha sonra, protokolün madenciler tarafından işlenen BTC’yi nitelikli STX sahiplerine yeniden dağıttığı mekanizmanın diğer yarısını oluşturur.

STX Madencilik için, STX madencileri bir sonraki turun lideri olmak için teklif veriyor. Protokol, doğrulanabilir bir rastgele işlev (VRF) kullanarak bir raundun kazanan madencisini (yani lideri) seçer. Lider, Stacks blok zincirinin yeni bloğunu yazar ve ödülleri hazırlar: Blok için yeni basılmış Stacks’ler akıllı sözleşmeler ve işlemler için ücretler

STX sahipleri, Stacking’e katılabilir ve BTC ödülleri kazanabilir. Katılmak için, kullanıcılar bir ödül döngüsü (yaklaşık iki hafta) için STX’lerini kilitler, tam bir Node çalıştırır veya destekler ve STX işlemleri olarak ağ üzerinde faydalı bilgiler gönderir. Stacking’e aktif olarak katılan STX sahipleri, bu döngünün Bitcoin ödüllerini kazanır. Stake kanıtının aksine, STX sahipleri için kesme riski (protokole göre ekonomik cezalar) yoktur.

S : Stacks’ın DeFi sistemine karşı bakışı nasıl? DeFi sisteminde nasıl bir rol almayı düşünüyorsunuz?

C : Bitcoin, birçok insanın elde tutmak istediği kripto varlıktır ve daha fazla Wall Street ve kurumsal yatırımcıların alana girdiğini gördük. Stacks 2.0 ve Bitcoin arasında oluşturulan yerel bağlantının (a) Bitcoin tabanlı bir kripto ekonomisi ve (b) doğrudan Bitcoin’in güvenli temeli üzerine bir kripto ağı. Bu yakınlaşmanın, BTC’nin yeni bir likidite kaynağı ve DeFi için varsayılan rezerv varlık haline gelmesi için yer açacağına inanıyoruz.

Kullanıcıların Bitcoin kazanmalarına ve geliştiricilerin Bitcoin’i değiştirmeden genişletmelerine imkan vererek, 600 milyar dolarlık sermaye ve halihazırda Bitcoin’de olan saniyede 130 exahash (güvenlik) potansiyelini ortaya çıkarıyoruz.. Geliştiriciler, PoX’i Blockstack ve Algorand tarafından ortaklaşa geliştirilen Clarity akıllı sözleşme dili ile birleştirdiklerinde, Polkadot, Tezos veya ETH 2.0 gibi iş kanıtı olmayan sistemlere güvenmekten kaçınabilirler, Bitcoin tarafından desteklenen ve ona bağlı finansal ürünler oluşturabilirler.

Bunu düşünmenin basit bir yolu şudur: İnsanlar BTC’yi Ethereum’a getirmeye çalışıyor. Biz diğer yöne gidiyoruz, Ethereum benzeri işlevselliği Bitcoin’e daha güvenli ve ölçeklenebilir bir şekilde getiriyoruz.

S : Stacks Türkiye topluluğu projenin içinde en büyük topluluk ileride Türkiye pazarı ile ilgili planlarınızdan kısaca bahseder misiniz?

C : Stacks Türkiye olarak bir çok topluluk projemiz mevcut. Bu süreçte tanıtım videolarını, eğitici makaleleri arttırmak gibi Stacks’ı Türkiye’ye entegre etmek için gerekli bütün çalışmaları yapıyor olacağız.

Şu anda geliştirmeye devam ettiğimiz stacksturkey.com web platformunda eğitici makalelerimizi ve bütün topluluk bilgilerini bir araya toplamayı hedefliyoruz. Stacks’ı bilmeyen bir Türk yatırımcının, Stacks’ı bu sayfadan rahatlıkla tanıyabilecek.

Bunların dışında hem eğitici hem eğlendirici gif ve videolar hazırlamayı planlıyoruz.

Türk kripto para fenomenlerinin desteğiyle projeyi daha fazla Türk yatırımcısına tanıtmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

1- Yerli Borsa Listelemeleri

2- Stacks Academy

Stacks akademi de amacımız Türkiye topluluğu olarak Stacks yatırımcılarını yetiştirmek bunu yaparken hem teknik analiz bilgisi aşılayacağız teknik analiz bilgisi verirken genel dünya ekonomileri hakkında bilgi sahibi olmaların yardımcı olacağız çünkü yatırım yapmak komplike bir süreçtir ve Major dünya piyasaları birbirine bağlıdır. Stacks hakkında bütün dökümanları Türkçe okuyabilecekler. Yazılımcılar için dApp , clarity kontratları, PoX, Stacking için eğitim dokümanları oluşturacağız

TWITTER SORULARI

1) Stacks Bitcoin tabanını kullanıyor fakat PoW yerine PoX konsensüsü tercih etmiş. PoX ve PoW arasında ne gibi farklar var, PoX’un avantajları neler?

C : Pow a göre enerji dostu dur PoX ve PoX’ta lider seçimi Bitcoin blok zincirinde gerçekleşir. PoX, iş kanıtı üzerine elektrik yakmak yerine, zaten basılmış bitcoinleri “hesaplamanın kanıtı” olarak yeniden kullanır ve madenciler, madencilik maliyetlerini doğrudan bitcoin olarak temsil eder

2) Birçok proje Ethereum blok zincirini kullanırken siz neden Bitcoin blok zincirini tercih ettiniz?

C : Bitcoin için akıllı sözleşmeler, kriptoda her zaman kutsal bir hazine olmuştur. Vitalik, akıllı sözleşmeleri etkinleştirmek istediği için ayrı bir blok zinciri (Ethereum) başlattı. Bunu doğrudan Bitcoin üzerinde yapmanın bir yolunu bulduk, bu büyük bir atılım olarak görüyoruz Clarity ile.

3) Clarity nedir, biz kullanıcıların hesaplarının korunmasını nasıl sağlıyor, işlevsellik bakımından diğer secure sistemlerden farkı nedir?

C : Clarity bir akıllı sözleşme oluşturmak için tasarlanan programlama dilidir. Ekstra güvenlik için kriptografi kullanılabilir. Yani Encryption işlemlerini kod tarafında sizler de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışındaki Reentrancy, Anti DDoS, Access Control, Overflow & Underflow gibi güvenlik adımları Clarity’in yapısı sayesinde otomatik olarak sağlanmış oluyor

4) DeFi, şu anda kripto para dünyasındaki en popüler konulardan biri. DeFi hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız? DeFi’nin şuan mevcut olan finansal durumu bozabileceğini düşünüyor musunuz? DeFi sektörü için Stacks’ın yaklaşımı nedir?

C : DeFi’nin mevcut finansal piyasaları bozacağını düşünmüyoruz, hatta daha ileri taşıyacağını düşünüyoruz. Çünkü insanların fonlama konusundaki sınırlarını ve engellerini ortadan kaldırıyor. İnsanlar BTC’yi Ethereum’a getirmeye çalışıyor. Biz diğer yöne gidiyoruz, Ethereum benzeri işlevselliği Bitcoin’e daha güvenli ve ölçeklenebilir bir şekilde getiriyoruz

5) Stack 2.0 platformunun neden $STX’i daha özel ve benzersiz bir varlık yaptığını açıklayabilir misiniz? “Stacking” ve “Staking” arasındaki farkın ne olduğunu açıklayabilir misiniz?

C : Stacking ile Staking arasındaki en büyük fark, Proof of Transfer’in, Proof of Work ile arasında bir konsensüs oluşturmasıdır. Bu konsensüs ile, Stacking yapan kişiler ile, STX madencileri karşılıklı olarak doğrulama yapar ve fikir birliği sağlanır. Proof of Staking’de ise tokenler kilitlenerek doğrulama işlemi yapılır.

TELEGRAM SORULARI

1) Stacks, NFT ve farm platformları ile uyum sağlıyormu bu konudaki adımlarıniz nedir

C : Stacks, clarity akıllı sözleşmeleri ile NFT platformları için kontrat yazılmasına izin vermektedir. Uyumluluk olarak değerlendirebilirsiniz.

2) STX kullanarak BTC kazanabiliceğimizi belirtiniz. hangi miktarlara nekadar btc kazanabiliriz. ve bu kazanım sabitmi , yoksa btc nin ve stx in fiyatına göre değişim gösteriyor mu?

C : https://stackulator.netlify.app/ websitesinden #Stx Stacking yaparak ne kadar Btc kazanacağınızı görebilirsiniz.

3) Blockstack PBC ve Chainlink, Clarity akıllı sözleşme dilini tercih ediyor ve Blockstack için Chainlink’i oracle çözümü olarak entegre etmenin avantajları neler olacak?

C : Blockstack PBC yeni adıyla Stacks ile Chainlink’in partnerliği Clarity’i güçlendirme odaklı olmuştur. Clarity’e Oracle teknolojisinin entegre edilmesiyle blok zincirine, dışarıdan internetten güncel olarak bilgi çekilebilecek. Eğer bu teknoloji olmazsa, bütün bilgiler sözleşmelere manuel olarak girilir ve işlem çevrimdışı olarak ilerler.

4) Bitcoin altyapısını kullandığınız halde neden yatırma adresiniz farklı? Stacks’in gönderme ücreti ne kadar? Binance’de çekme işlemine baktığımda, “stacks 2 güncellemesi” sebebiyle kapalı olduğu gördüm.

C : Bitcoin altyapısını kullanıyoruz ancak blok zincirimiz doğrudan Bitcoin değil. Akıllı sözleşmeleri ve PoX mining süreçlerini güvenli hale getirmek için bu işlemleri Bitcoin blok zinciri üzerinde gerçekleştiriyoruz

5) Genel kabul gören akıllı sözleşme dili SOLİDİTY Eth ağı yerine neden Bitcoin üzerinde akıllı sözleşme dili olarak CLARİTY kullanan stakcs’ı tercih etmeliyiz avantaj dezavantajlararını aktarabilir misiniz? 🧐 ilave olarak oluşturulabilecek akıllı sözleşmeleri bir örnekle açıklayabilir misiniz?

C : Sorunuz için teşekkür ederiz, bunun için yazılmış bir makalemiz mevcut. :blush: https://omurcataltepe.medium.com/stacks-bitcoin-blok-zincirinde-defi-i̇nşa-ediyor-c6697d314118

Önemli Linkler

Stacks (STX) Türkiye;

Web: https://stacksturkey.com

Telegram: https://t.me/StacksTurkey

Twitter: https://twitter.com/StacksTurkey

Kazanç Rehberi

Twitter: https://twitter.com/kazanc_rehberi

Telegram (Chat): https://t.me/kazancrehberi

Telegram ANN: https://t.me/kazancrehberiduyuru

Telegram (Trade): https://t.me/traderehberi

Kriptopara Yardımlaşma Platformu!

Kriptopara Yardımlaşma Platformu!