Recap AMA: Huobi Türkiye

ADMIN :@sfkkyr Bey hoş geldiniz, bu akşam Bizimle olmanızdan dolayı ve davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.Sizi tanıyabilir miyiz?

KONUK : Ben Şafak Kayran. 4–5 yıldır Kripto Paralar ve Blockchain teknolojisi ile yakından ilgilenen bir Bilgisayar Mühendisiyim. Üniversite son sınıfta tanışmamla, sektörün içinde doğdum diyebilirim. Son 2 yılı Huobi’de olmak üzere ürün geliştirme, iş geliştirme, pazarlama, içerik üretimi ve eğitim organizasyonları gibi çok sayıda alanda çeşitli çalışmalarda bulundum. Bunların dışında manuel ve algoritmik trade ile yakından ilgileniyorum.

Kısa bir süre önce Huobi’de Topluluk Yöneticiliği görevimden İş Geliştirme Müdür’lüğü pozisyonuna geçiş yaptım. Bu vesileyle yeni görev tanımımla katıldığım ilk Soru-Cevap etkinliklerinden biri oluyor sanırım. Sorularınızı içtenlikle cevaplamaya çalışacağım fakat @Nusirevan dostuma pek güvenemiyorum. Kendisi Huobi’de neredeyse benim kadar eski ve aktif olduğu için inş. zor sorular hazırlamamıştır.

SORU : Huobi 2020 yılında bir çok etkinlik yaparak, Türk kullanıcılar için şuan ön planda, Huobi Hakkında kısaca bilgi verebilirmisin?

CEVAP : Huobi 2013 yılında kurulmuş, sektörün en önemli devlerinden birisi. Borsa olarak başladığı serüvenine günümüzde 20’den fazla ürün, hizmet ve marka ile 130’dan fazla ülkede milyonlarca kullanıcıya hizmet vermekte.

Ana ürünümüz alım satım platformumuzdur. Başlıca öne cıkan özelliklerine değinmek gerekirse; 2013 yılından beri hacklenmemiş olması, derin likidite, hacim ve token çeşitliğine sahip olması, yatırımcının ihtiyaçlarını gözeten bir arayüzü bulunması, regülasyon ve olası düzenlemelere gösterdiği hassasiyet ve +1300 kişiden oluşan profesyonel ekibi vb. birçok etkenden söz edebiliriz. Sanıyorum ki ilerleyen dakilarda da soru gelmesi durumunda bunların detaylarına giriyor olacağız fakat borsamızı tanımanın en iyi yolunun bir üyelik açarak denemek olduğunu düşünmekteyim.

Kazanc Rehberi topluluğunuza özel sizler için hazırladığımız kampanya ile platformumuzu deneyebilir ve nacizane ufak da olsa bir hoş geldin hediyesi kazanabilirsiniz.

ADMIN :

Huobi&Kazanç Rehberi Özel Kampanya

Huobi Borsası 10$ nakit ödülü

Ödüller kampanya sonrası hesaplara tanımlanacak ve kullanılabilir olacak.

Kampanya Şartları;

https://www.huobi.com/tr-tr/topic/activity-tr/?invite_code=ktg23 (kampanya linkidir, bu linkle üye olmanız gerekiyor aksi halde ödül alamazsınız.)

1-Linkten Huobi borsasına üye ol. (Kampanya referans kodu: “ktg23”)

2-Kimlik doğrulama (Kyc) işlemini yapın.

3–100$ değerinde istediğiniz paritede ticaret (alım-satım) yapın.

Kampanya Bitiş Tarihi: 28 Ocak

Nakit 10$ ödülü; kampanya sonrası 1 hafta içinde hesabınıza tanımlanacaktır.

TWITTER SORULARI

SORU1-TL desteği gelecek mi, bununla ilgili bir çalışma var mı?

CEVAP : Türk kullanıcılarımıza daha iyi hizmet verebilmek için Türk Lirası işlemlerinin gerekliliğinin farkındayız. Tamamen işleyen ve verimli bir TL operasyonu, bir banka hesabı açmaktan daha fazlasını gerektiriyor. Rakiplerimizin uygulamalarından, likit bir emir defterinin olmaması durumunda kullanıcıların beklentilerinin gerçekten karşılanmadığını görüyoruz. 2021’de TL kapısını açmak bizim önceliğimiz olmaya devam edecek. 2020’den farklı olarak, 2021’de sadece bankalarla ortaklık yapmanın yanı sıra hızlı ve sorunsuz TL işlemleri için üçüncü partilerle gerçekleştirmek için alternatif işbirliği yollarını da arıyoruz.

Bu konudaki gelişmeleri kaçırmamak ve anında haberdar olabilmek için sadece gelişme ve duyurularımızın paylaşıldığı duyuru kanalımıza katılabilirsiniz.

https://t.me/HuobiTurkiyeDuyuru

SORU 2-Türk kullanıcılarına özel komisyon oranlarında bir düzenleme(iyileştirme) yapılacak mı?

CEVAP : Bugünlerde en fazla aldığımız soru bu sanırım.

Huobi’yi yakından takip edenlerin yakından bileceği üzere 31 Aralık 2020 tarihine kadar süren ve Türkiye’deki en iyi komisyon oranları sunduğumuz bir kampanyamız vardı. Kampanya bitimi sonra kullanıcılarımızdan devam etmesi ve komisyon oranlarının iyileştirilmesi yönünde çok sayıda geri bildirim aldık.

Bu etkinlik vesilesiyle bu konuda yeni bir gelişmeyi duyurmak isterim.

Çok kısa bir süre içerisinde eski komisyon oranlarına döneceğimiz kampanyamızı başlatacağız. Böylece kullanıcılarımız en avantajlı komisyon oranlarıyla alım-satım işlemlerine devam edebilecekler.

Bu konudaki desteğiniz ve geri bildirimleriniz için teşekkür ederiz. Herkesi en avantajlı komisyon oranlarıyla trade edebilmeleri için Huobi’ye davet etmek isterim.

SORU3 -Böyle bir borsa için geri bildirimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Huobi kullanıcı taleplerine çok önem verdiğini biliyoruz.

Devam ediyorum

Türkiye’deki kullanıcılar için finansal türev işlemlerini (futures & marjin işlemleri dahil) tekrar desteklemeyi düşünürmüsünüz?

CEVAP : Evet, bu soruyu da soranı ve konuya ilgi duyanları sevindirecek bir gelişmemizi geçtiğimiz günlerde duyurmuştuk.

2021 senesinde Huobi’nin global büyüme stratejisi çerçevesinde yönetim organizasyonunda ve iş yapış biçimlerimizde bazı değişiklikler oldu. Yeni planlama çerçevesinde Futures işlemlerini Türk kullanıcılarına tekrar açmaya karar verdik. Önümüzdeki haftalarda bu adımı atacağız. Bize taleplerini hep ileten topluluğumuzun da bundan mutlu olacağını düşünüyorum. Biz sizi her zaman dinliyoruz ve taleplerinizi hayata geçirmek için çalışıyoruz

SORU4-Stabil coin’ler ve HUSD ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

CEVAP : Stabil kripto paralar ile ilgili gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Yasal düzenlemelerle ilgili her türlü konu kripto dünyasında büyük etkiler yaratabilir. Özellikle ABD’de stabil coin’lerin hukuki statüsü ile ilgili belirsizlikler var ve gelişmeler soru işaretleri yaratıyor. Bu belirsizlikler ve kamuoyunda ortaya çıkan görüşler nedeniyle insanlar endişe ediyor. Bu çerçevede Huobi’nin çıkarmış olduğu birebir dolara endeksli HUSD’yi bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.

SORU5-Hangi borsanın en güvenli olduğu gibi borsanın itibarını sorduğumuzda. Görünüşe göre cevap her zaman Huobi. Huobi ne yaptı? Huobinin böyle bir itibar kazanmasindaki temel nokta nedir?

CEVAP : Güvenlik bizim için en önemli öncelik. Geçtiğimiz yıllarda çok sayıda platformun güvenlik ve yoğunluk anlarında teknik sıkıntılar yaşadığı malum. Kullanıcılarımız, paralarını yatırıyor platformumuza. Bunun bize yüklediği sorumluluğun farkında olarak sürekli olarak güvenliğimizi mükemmel düzeyde tutmak için çalışıyoruz. En çok gurur duyduğumuz özelliğimiz, kurulduğumuzdan beri hiç hack’lenmemiş olmamız. Ancak sadece teknik olarak değil, iç prosedürlerimizi de kullanıcılarımızın varlıklarını en yüksek düzeyde güvende tutacak şekilde belirliyoruz. Bildiğiniz gibi, varlıkların çok yüksek bir oranının tutulduğu soğuk cüzdan güvenliği çok kritiktir. Huobi, tek bir kişiden kaynaklanabilecek olası bir riske karşın soğuk cüzdan anahtarlarını 15 kişiye dağıtmıştır.

Yine de, her ihtimale hazırlıklı olmak adına, kullanıcı hatasından kaynaklanmayan teknik hataları telafi etmeye yönelik 20,000 BTC’lik bir Kullanıcı Koruma Sigorta Fonumuz var.

Bu alanda öncü gösterilmemizin nedeninin teknik yeterlilik ve bu iş için ayırdığımız yüksek kaynak gücü olduğunu düşünmekteyim. 1300’den fazla çalışanı olan Huobi’nin en büyük biriminin yazılım ve güvenlik birimleri olduğunu belirtebilirim.

TELEGRAM SORULARI

SORU 1- Huobi inno hub nedir ve neyi amaçlamaktadır?

CEVAP : Huobi İnovasyon merkezi daha yeni, nispeten daha deneysel ve bir takım riskleri barındıran ama potansiyeli olan projelerin listelendiği bölümdür. Bu noktada kullanıcılarımızı iyi projeler ile buluştururak bunların risklerini ve belirli limitler ile alım-satım yapmalarına imkan tanıyarak dengeyi saglamayı planlıyoruz. Kısa sürede çok sayıda projeyi listelediğimizi belirtebilirim. Listelemelerimizi takip etmek için Huobi Türkiye telegram duyuru kanalını ve twitter sayfamızı takip edebilirsiniz.

SORU 2- Kripto borsalarında Hacim, Hız ve Güvenlik en önemli 3 önceliktir. Huobi bu 3 özellik konusunda rakiplerinden üstün mü?

CEVAP : Bahsettiğiniz 3 özellikle ilgili yorumlarımı belirtmek isterim.

Hacim: Birçok bağımsız platformdan doğrulanabileceği üzere hacim ve likidite sıralamasında ilk 2–3 borsadan biriyiz. Özellikle likiditenin çok önemli olduğunu ve Huobi’nin yüksek müşteri kitlesi ve kurumsal kullanıcı gücüyle özellikle major kripto para birimlerinde gelişmiş likiditeye sahip olduğunu belirtebilirim.

Güvenlik: Yukarıda bahsetmiş olduğum üzere bu zamana kadar hack’lenmemiş nadir platformlardan birisiyiz. Bireysel kullanıcı fonu en fazla olan borsayız bu da cok sayıda kullanıcın bize güvendiğinin ve fon’larını emanet ettiğini gösteren önemli bir göstergedir diye düşünüyorum.

Hız: Teknik altyapı olarak yoğunluk anlarında çökmeyen ve yatırma-çekme işlemlerinden sıkıntı yaşatmayan bir borsa olduğumuzu söyleyebilriim. Sadece yatırma ve çekme saydasında uyarıları dikkate alarak işlem yapmanızı rica ederim.

Rakiplerinden üstünlük kısmını sizlerin yorumuna bırakmış olayım J

SORU3-Huobi 7 yıldır Hack yemediğini söylüyorsunuz. Peki diyelim ki 5 saat sonra huobi hacklendi bunun için bir planınız var mı?

CEVAP : Açıkcası daha önce hiç yaşamadığımız ama yaşayanlardan ders cıkararak önem verdiğimiz bir konu.

Yukarıda bu tarz durumlar için 20.000 BTC değerinde bir sigorta fonumuzun olduğunu ve kullanıcı hatasından kaynaklanmayacak teknik aksaklıkların telafisi için bu fonun kullanılabileceğini belirtmiştim.

Bunun dışında sistemimiz 7/24 güvelik ekibimiz tafından izlenmekte ve gerekli görülmesi durumunda müdahaleye açıktır.

Son olarak %100 siber güvenliğin mümkün olmadığının farkındayız ve güvenlik alanına yatırımlarımız hep devam etmekte.

Daha önce böyle bir durum ile karşılaşmadığımız için süreci tam kestirmekte zorlansam da topluluğumuzu gelişmelerden şeffaf bir şekilde haberdar edecek bir süreç tasarlayacağımızı düşünüyorum.

SORU4-Huobi ECO Chain ekolojik zincirinin resmi lansmanını duyurdunuz. Huobi ekolojik zinciri Heco’nun önemi nedir? Ne tür kâr payları ve fırsatlar getiriyor?

CEVAP : Çok yeni bir gelişme, gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim.

Huobi EcoChain, Huobi’nin farklı zincirler arası varlık transferine hizmet vermesi için geliştirdiği blokzinciri altyapısı. Çok daha yeni duyurulduğu için gelişmelere henüz hakim olamadığımız söyleyebilirim fakat yakın zamanda bu alanda da çok sayıda gelişmeye tanık olacağımızı düşünüyorum. İlk projelerin de yavaş yavaş filizlendiğini gözlemleyebiliyoruz.

Sizlerin de bu alanda proje vb. fikirleri var ise HecoChain inceleyebilir ve su an devam eden proje desteklerine başvurabilirsiniz.

SORU5-Bir kripto para borsası olarak blockchain platformları ile birlikte kurumsal sosyal sorumluluk projeleri yapmayı dusunuyor musunuz?

CEVAP : Huobi’yi rakiplerinden ayıran en önemli özelliğinin lokal bir ekiple, ülkeyi ve sektörü bilen ve gelişmeleri yakından takip eden bir yerel ekibinin olması olduğunu düşünmekteyim.

Bu kapsamda geçmiş dönemde Blockchain Türkiye platformı, Fintech İstanbul gibi kuruluşlar ve çok sayıda blockhain ve kripto paralarla ilgili topluluklar ile çeşitli iş birlikleri ve sosyal sorumluluk projelerine imza attık.

Özelilkle eğitim alanı başta olmak üzere önümüzdeki süreçte de bu tarz çalışmaların devam edeceğini belirtebilirim.

Önemli Linkler;

Huobi Türkiye

Telegram (Yardım): https://t.me/huobiturkiye

Telegram (ANN): https://t.me/huobiturkiyeduyuru

Twitter: https://twitter.com/houbiturkiye

Kazanç Rehberi

Twitter: https://twitter.com/kazanc_rehberi

Telegram (Chat): https://t.me/kazancrehberi

Telegram ANN: https://t.me/kazancrehberiduyuru

Telegram (Trade): https://t.me/traderehberi

Kriptopara Yardımlaşma Platformu!

Kriptopara Yardımlaşma Platformu!